تصوير استاتيك

نقد و بررسی انیمیشن Captain Underpants: The First Epic Movie

نقد و بررسی انیمیشن Captain Underpants: The First Epic Movie

منتقد: جیمز براردینلی - امتیاز 7.5 از 10 (3 از 4)

 کاپیتان زیرشلواری در ترسیم قشر کودکان مذکر زیر 10 سال بسیار موفق بوده، ولی این به تنهایی نمی‌تواند برای موفقیت یک اثر کافی باشد و آن را در مسیر رقابت با رقیبانش نگه داردکلیت انیمیشن، تازه، بامزه و نشاط‌آور است.

کاپیتان زیرشلواری (با نام طولانی‌تر کاپیتان زیرشلواریاولین فیلم حماسی) شروع چندان قدرتمندی برای فهرست انیمیشن‌های تابستانی امسال نیست. این انیمیشن به عنوان یکی از چهار محصول پویانمایی مطرح در تابستان امسال (به همراه ماشین‌ها 3، من نفرت‌انگیز 3، فیلم اموجی) اکران نسبتا بی‌سر و صدایی داشت و در زمان اکران فیلمی چون زن شگفت‌انگیز به سینماها آمده. اگر بخواهیم به نتیجه‌ی حاصل بنگریم، کاپیتان زیرشلواری در ترسیم قشر کودکان مذکر زیر 100 سال بسیار موفق بوده، ولی این به تنهایی نمی‌تواند برای موفقیت یک اثر کافی باشد و آن را در مسیر رقابت با رقیبانش نگه دارد. این محصول اگرچه پتانسیل این را دارد که دنباله‌هایی هم داشته باشد، اما یک استقبال متوسط از آن از جانب تماشاگران می‌تواند برای همیشه پرونده‌ی آن را مختومه کند.

 شاید انتظاراتی که از یک انیمیشنِ محصول پیکسار داریم را از کاپیتان زیرشلواری نداشته باشیم، اما دست کم در روایت داستان، بهتر از خیلی از محصولات پویانمایی دیگر عمل کرده استداستانی با این محوریتاگر بچه‌های یک مدرسه‌ی ابتدایی به دنبال انتقام از مدیر مدرسه باشند چه روی می‌دهد؟

 کلیت انیمیشن، تازه، بامزه و نشاط‌آور است. به طرز زیرکانه‌ای سرشار از شوخی‌های مناسب برای مخاطب هدف خود است؛ در عین حال برای تماشاگران بزرگسال نیز کلمات قصار و ارجاعات مختلف به فرهنگ عامه را در داستان خود گنجانده. شاید انتظاراتی که از یک انیمیشنِ محصول پیکسار داریم را از کاپیتان زیرشلواری نداشته  باشیم، اما دست کم در روایت داستان، بهتر از خیلی از محصولات پویانمایی دیگر عمل کرده است. نتیجه‌ی حاصله، می‌توانست بهتر از این باشد. لحن بیش‌فعالی که کارگردان اثر «دیوید سُرِن» و تیمش انتخاب کرده‌اند غیر از پایان فیلم، در سراسر آن یک‌دست به نظر می‌رسد. ظاهرا مدت زمان 85 دقیقه‌ای هم برای این اثر طولانی است و می‌شد آن را به عنوان یک سریال تلویزیونی نیم‌ساعته پخش کرد. این که کاپیتان زیرشلواری شبیه یک سریال  اپیزودیک به چشم می‌آید، برمی‌گردد به فیلمنامه‌ای که گویی تکه‌هایی از کتاب‌های ‌منبع اقتباس اثر «دَو پیلکی» را به هم وصله کرده است.

 اگر بچه‌های یک مدرسه‌ی ابتدایی به دنبال انتقام از مدیر مدرسه باشند چه روی می‌دهد؟ «جرج (با صدای کوین هارت)» و «هارولد (توماس میدلدیچ)» دوستان صمیمی هستند که به این قضیه فکر می‌کنند. مدیر «کراپ (اد هلمز)» همیشه نیم‌نگاهی به آنان دارد و هنگامی که به کمک «ملوین (جوردن پیل)» زیرآب‌زن از نقشه‌های این دو مطلع می‌شود، تصمیم می‌گیرد آنان را در کلاس‌های متفاوت قرار دهد. جرج و هارولد از ترس این که مبادا این جدایی منجر به قطع رابطه‌ی دوستی آن‌ها شود (کما این که این دو همسایه هستند و اوقات فراغتشان را با هم در خانه‌ای درختی سپری می‌کنند)، تصمیم به اقدام مؤثری می‌گیرند. با استفاده از یک حلقه‌ی پلاستیکی که از جعبه‌ی غلات به دست آورده‌اند، مدیر کراپ را هیپنوتیزم می‌کنند... و در کمال تعجب این کار آن‌ها جواب می‌دهد. جرج و هارولد مدیرشان را دست می‌اندازند و به دروغ به او القا می‌کنند که باور کند همان کاپیتان زیرشلواری افسانه‌ای است؛ ابرقهرمان بی‌عرضه‌ و خودشیفته‌ای که از مقام مدیریت خود به عنوان یک هویت مخفی استفاده می‌کند. با این حال، اگرچه کاپیتان زیرشلواری یک ابرقهرمان واقعی نیست، ولی داستان یک ابرشرور واقعی دارد؛ پروفسور «پوپی‌پنتز (نیک کرول)» معلم جدید درس علوم که همواره نامش موجب سرافکندگی او بوده، با استفاده از اختراع نابکارانه‌ی خود قصد دارد رد پای خنده را از تمام عالم هستی پاک کند و برای آزمایش هدف شریرانه‌ی خود از جرج و هارولد شروع می‌کند.

 کاپیتان زیرشلواری را می‌توان نسخه‌ی کودکانه‌ی ددپول به حساب آورد، چرا که مانند ددپول سعی در هجو قواعد این ژانر دارددر دورانی که انیمیشن‌ها در جذاب بودن بصری و ربودن نگاه مخاطب با هم رقابت می‌کنند، ظاهرا این انیمیشن توجه چندانی به این نکته نداشتهسازندگان تصمیم گرفته‌اند از نماهای ساده، کاراکترهای کارتونی و پس‌زمینه‌های ساکن استفاده کنند.

 کاپیتان زیرشلواری را می‌توان نسخه‌ی کودکانه‌ی ددپولبه حساب آورد، چرا که مانند ددپول سعی در هجو قواعد  این ژانر دارد. حتی می‌توان با کمی اغماض به دلیل شباهت‌های آشکار، آن را مشابه با شگفت‌انگیزان دانست؛ گرچه هیچ‌گاه به سطح کیفی آن نخواهد رسید (اولین رمانِ نوشته پیلکی از کاپیتان زیرشلواری در سال 1997 منتشر شد، هفت سال قبل از اکران شگفت‌انگیزان در سینماها). تصمیم برای ساخت انیمیشن اقتباس‌شده از کاپیتان زیرشلواری، نشان داد که این ابرقهرمان‌های در همه جا حاضر تا چه حد به قلب فرهنگ عامه‌ی مردم رسوخ کرده‌اند.

 در دورانی که انیمیشن‌ها در جذاب بودن بصری و ربودن نگاه مخاطب با هم رقابت می‌کنند، ظاهرا این انیمیشن توجه چندانی به این نکته نداشته. سازندگان تصمیم گرفته‌اند از نماهای ساده، کاراکترهای کارتونی و پس‌زمینه‌های ساکن استفاده کنند و رویکرد تصویری مشابه با فیلم بادام‌زمینی محصول 20155 پیش بگیرند (البته تصاویر به کار رفته در خود  کتاب کامیک هم با دست کشیده ‌شده‌اند و تصمیم گرفته شده که انیمیشن به تصاویر کتاب وفادار باشد). اگرچه این یک سبک تصویری است، ولی به نظر می‌رسد دیگر رنگ باخته و از ارزش یک اثر می‌کاهد. کاپیتان زیرشلواری عمق و  غنای تصویریِ آثار دیزنی یا پیکسار را ندارد، و گویی بیشتر مناسب پخش در تلویزیون است تا سینماها.

 کاپیتان زیرشلواری انیمیشنی خانوادگی و بامزه است با حضور یک ابرقهرمان غیرعادی، و والدین می‌توانند با خیال راحت با فرزندانشان به تماشای آن بنشینندحتی برای افرادی چون من که از تولید بی‌شمار آثار ابرقهرمانی خسته شده‌اند، این انیمیشن می‌تواند لذت‌بخش و متفاوت باشد.

تیم صداپیشگی انیمیشن، عمکلرد خوبی داشته‌اند. سرشناس‌ترین نام در بین این گروه را می‌توان «کوین هارت» دانست. او تا حد امکان مهارشده صداپیشگی کرده؛ به گونه‌ای که دیگر خبری از آن شوخی‌های متفاوت، اغراق‌های صوتی و بداهه‌های آشکار نیست. توانسته در نقش یک کودک عادی در موقعیتی غیرعادی قابل باور باشد. «اد هلمز» در نقش آقای کراپ و کاپیتان زیرشلواری فرصت بیشتری برای نمایش خود داشته و از «نیک کرول» در نقش پروفسور پوپی‌پنتز عملکردی جز عالی انتظار نمی‌رود.

کاپیتان زیرشلواری انیمیشنی خانوادگی و بامزه است با حضور یک ابرقهرمان غیرعادی، و والدین می‌توانند با خیال  راحت با فرزندانشان به تماشای آن بنشینند. این انیمیشن به حد کافی بذله‌گو و جذاب و با ریتم سریع است که تماشاگران بزرگسال برای هرچه زودتر تمام شدنش دعا نکنند! (و مانند سایر آثار ابرقهرمانی، در اواسط تیتراژ پایانی هم یک صحنه از فیلم نمایش داده می‌شود). حتی برای افرادی چون من که از تولید بی‌شمار آثار ابرقهرمانی خسته شده‌اند، این انیمیشن می‌تواند لذت‌بخش و متفاوت باشد.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده

منبع: سایت نقد فارسی


هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...