تصوير استاتيك

ایلومینیشن اینترتینمنت

ایلومینیشن اینترتینمنت شرکت آمریکایی و تهیه کننده فیلم است که توسط کریس ملداندری و در سال ۲۰۰۷ پایه‌گذاری شد. دفتر مرکزی شرکت در سنتا مونیکا، کالیفرنیا می‌باشد. همچنین این شرکت دارای یک رابطه تجاری و توزیعی (در عرصه فیلم‌ها) با یونیورسال استودیوز است.

ایلومنیشن انترتینمنت شهرت خود را مدیون اولین فیلم خود، من نفرت‌انگیز است. قسمت دوم این فیلم در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ تحت نام من نفرت‌انگیز ۲ منتشر شد و فروش فوق العاده آن موفقیت چشمگیری برای شرکت محسوب شد؛ فیلمی دیگر در همین موضوع با نام مینیون‌ها در ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵ توسط این شرکت و با همکاری یونیورسال استودیوز منتشر خواهد شد.

کریس ملداندری سمت خود به عنوان رئیس شرکت انیمیشن‌های فوکس قرن بیست‌ویکم را در اوایل سال ۲۰۰۷ ترک کرده و شرکت خود را تحت نام «ایلومنیشن انترتینمنت» راه اندازی کرد. در زمان ریاست وی در شرکت قبلی، محصولات مشهوری همچون عصر یخبندان، قسمت دوم عصر یخبندان با نام عصر یخبندان - ذوب، آلوین و سنجاب‌ها و ربات‌ها عرضه و ارائه شده بود.

در سال ۲۰۰۸ و طی قراردادی، ایلومنیشن اینترتینمنت یکی از زیرمجموعه‌های ان‌بی‌سی یونیورسال شد و طبق قرارداد، از سال ۲۰۱۰ موظف به ساخت یک الی دو فیلم در هر سال است. قابل ذکر است که کمپانی یونیورسال در تاسیس ایلومنیشن انترتینمنت نقش بسزایی داشته و فیلم‌های آن را توزیع می‌کند، اما ایلومنیشن به عنوان تهیه کننده، فعالیت خود را جداگانه و مستقل ادامه می‌دهد.