تصوير استاتيك

نیکلودئون

نیکلودئون (به انگلیسی: Nickelodeon) (که به اختصار نیک نیز خوانده می‌شود و در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ پین‌ویل خوانده می‌شد) شبکهٔ تلویزیونی آمریکایی و یکی از شبکه‌های ام‌تی‌وی است. این شبکه میان سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ در سرزمین‌های دیگری از جمله اروپا، خاورمیانه، روسیه و آسیا گسترش یافت.

سیما ضرغامی از سال ۲۰۰۶ تاکنون رئیس این شبکه است. مخاطب این شبکه معمولاً کودکان ۶ تا ۱۲ ساله و نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است.

نیکلودین در سال ۱ دسامبر ۱۹۷۷ با نام پین‌ویل فعالیت خود را آغاز کرد و شش ساعت در روز برنامه داشت. سرانجام در ۱ آوریل ۱۹۷۹ این شبکه کار خود را با نام نیکلودین ادامه داد.

بازسازی با نام نیکلودین (۱۹۷۹-۱۹۹۰)
نیکلودین در ۱ آوریل ۱۹۷۹ با نام نیکلودین برنامه‌های خود را از سر گرفت. در سال ۱۹۸۰ این شبکه برنامه‌های جذابی از جمله خانهٔ درختی داستی، پیک ویژه و اونا به چی فکر می‌کنن؟ را پخش می‌کرد. همچنین در همان سال برنامهٔ معروف ویدئوهای کمدی را پخش می‌کرد. از ۱۲ آوریل ۱۹۸۱ برنامه‌های این شبکه بلندتر شد و از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب ادامه می‌یافت.

موفقیت‌های دههٔ نود تاکنون (۱۹۹۰-ناکنون)
در سال ۱۹۹۰ این شبکه «استودیوی نیکلودین» را راه‌اندازی کرد. در ماه ژوئن سال ۱۹۹۳ نیز مجلهٔ نیکلودین را منتشر کرد. در طول این سال‌های این شبکه نسخه‌هایی برای کشورهای دیگر نیز ایجاد می‌کرد. در سال اکتبر ۱۹۹۵ وبگاه این شبکه، Nick.com راه‌اندازی شد.