تصوير استاتيك

استودیو جیبلی

استودیو جیبلی (به ژاپنی: 株式会社 スタジオ ジブリ Kabushiki gaisha Sutajio Jiburi) یک استودیوی پویانمایی مستقر در بخش کوگانی در منطقه تاما در توکیو پایتخت ژاپن است که در ژوئن ۱۹۸۵ تاسیس شده‌است. لوگوی این شرکت شخصیت توتورو (Totoro روح بزرگ جنگل) از فیلم همسایهٔ من توتورو ساختهٔ هایائو میازاکی است.

بسیاری از انیمههای ساخته‌شده توسط استودیو جیبلی برندهٔ جایزه بزرگ مجلهٔ انیمیج شدند از جمله همسایه من توتورو در سال ۱۹۸۸ و خدمات تحویل کیکی در ۱۹۸۹ و لاپوتا قلعه‌ای در آسمان در ۱۹۸۶. در سال ۲۰۰۲، شهر اشباح برندهٔ خرس طلایی و جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن بلند شد که تنها فیلم ساخته‌شده در خارج از دنیای سخنگویان زبان انگلیسی است که به این موفقیت دست یافته‌است.

«جیبلی» (قیبلی) نام عربی باد مدیترانه‌ای است که در زمان جنگ جهانی دوم ایتالیایی‌ها برای نامیدن جنگنده‌های شناسایی خود در صحرای بزرگ آفریقا به کار می‌بردند. ایده اولیه تاسیس استودیو جیبلی، «دمیدن نفسی تازه به صنعت انیمهٔ ژاپن» بود.

این استودیو که در ژوئن سال ۱۹۸۵ تأسیس شده است، توسّط هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا که کارگردان هستند و توشیو سوزوکی که تهیه کننده است اداره می‌شود. قبل از به وجود آمدن این استودیو، میازاکی و تاکاهاتا به خودی خود در زمینهٔ فلیم‌های ژاپنی و پویانمایی‌های تلویزیونی سابقه‌ایی طولانی داشته‌اند و با هم روی هولس: شاهزادهٔ خورشید و پاندا! یالّا پاندا کار کرده بودند؛ همچنین سوزوکی ویرایشگری در مانگای انیمیج توکوما شوتن بوده است. این استودیو بعد از موفقیت فیلم ناوسیکا از دره باد به‌وجود آمد.

از سال ۲۰۱۲ تاکاهاتا در حال طرح‌ریزی یک پروژه برای ارائه بعد از از بالای تپه خشخاشِ گورو میازاکی (کارگردان حکایت دریای زمین و پسر هایائو). تاکاهاتا در حال کار روی اقتباسی از داستان حکایت بامبوبُر است. هایائو میازاکی نیز در حال کار روی پروژه‌ای به نام «باد دارد شدید می‌شود» است که در مورد A6M میتسوبیشی زیرو و بنیان‌گذار آن است.

در سال 2014 خبری منتشر شد مبنی بر این‌که استودیو جیبلی تعطیل می‌شود. اما گزارش‌های بعدی حاکی ازاین بود که بعضی از خبرگزاری‌ها زیاده‌روی کرده‌اند و قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد. در واقع حضور توشیو سوزوکی، یکی دیگر از بنیان‌گزاران استودیوی جیبلی، در یکی از برنامه‌های تلوزیونی ژاپن و ترجمه‌ی نادرست حرف‌های او باعث بروز چنین اشتباهی شده بود. او در این مصاحبه گفته بود قرار است فعالیت‌های استودیوی جیبلی، توقف کوتاهی داشته باشد. که «عبارت توقف کوتاه» در ترجمه‌ها به صورت «تعطیل شدن» درآمده بود.